SCHWENGEL LINCOLN COLLECTION
a tribute to
the Honorable FRED SCHWENGEL 1906-1993
 

Home Biography Portrait Gallery Lincoln Foundation & Collection Annual Lincoln Contest Additional Resources
Schwengel Lincoln Collection

 

Annual Lincoln Contest

Since 1977, the Lincoln Foundation has underwritten a contest in oratory, art, and essay writing on a Lincoln-related theme. 
The contest, held each spring, is administered by the School of Arts and Letters.
Listed below are the essay and oratory winners from 1977 through the current year, as well as a sampling of art winners.

1977
Senior Division

Pat Haile (1)
Michael Hagen (2)
Elise Hughes (3)
Junior Division
Joe Dugan (1)
Teresa Amidei (2)
Dan Maestas (3)
1978
Senior Division
Pat Haile (1)
Kitti Carriker (2)
Junior Division
Karen Collins (1)
Donna Bahara (2)
1979
Senior Division
Bruce Castle (1)
Richard White (2)
Mary Tinsley (3)
Junior Division
Debra Lawrence (1)
Jeff Wiesemann (2)
Sarah Watson (3)
1980
Senior Division
Linda Trimmer (1)
Riley Ellerbusch (2)
Phyllis L. Shackett (Special Award)
Junior Division
Sherry Simpson (1)
Steve Davis (2)
Pam Brooks (3)
1981
Senior Division
Kathy Carson (1)
Sanford Bittle (2)
Jill Smith (3)
Junior Division
Kevin Harrelson (1)
Bruce Schmitter (2)
Maricoe Travis (3)
1982
Senior Division
Tamara Casady (1)
David Penrod (2)
Beth Harvey (3)
Junior Divison
Verna Elrod (1)
Tim Van Huss (2)
Kelly Roberts (3)
1983
Senior Division
Janet Yearns (1)
Michael O’Gorman (2)
Lois Mayes (3)
Junior Division
Garth Silvey (1)
Jeff Kerby (2)
Justin Tallman (3)
1984
Senior Division
Michael McClaskey (1)
Rebecca J. Sutherland (2)
Michael J. O’Gorman (3)
Junior Division
Joleigh Cornine (1)
1985
Senior Division
Dan Baldwin (1)
Kim Sage (2)
Nancy Molnar (3)
Junior Division
Joleigh Cornine (1)
1986
Senior Division
Laura Edge (1)
Teri Mayhew (2)
Mary Ann Shramek (3)
Junior Division
Kim Vonnahme (1)
David Dufur (2)
1987
Senior Division
Todd Wolfe (1)
Margaret K. Blouin (2)
Koleta Schoenig (3)
Junior Division
Susan Kimble (1)
Janeen Kent (2)
Kristi Hall (3)

1988
Senior Divison
Jeff Baxendale (1)
Todd Wolfe (2)
Koleta Schoenig (3)

Junior Division
None
1989
Senior Division
Beverly Roling (1)
Piroska Szucs (2)
Joan Newland (3)
1991
Senior Division
Paul Fensterman (1)
Ann Hinch (2)
Kevin Ball (3)
1992
Senior Division
Connie Rost (1)
Junior Division
Kristin Huber
1993
Senior Division
Lauri Spurlock (1)
DeAnn K. Malone (2)
Junior Division
Christy L. Comstock
1995
Senior Division
Tracy D. Christeson (1)
Mike Blotevogel (2)
Junior Division
Byron Neighbors (1)
Jessica Neighbors (2)
2000
Tamara Brunick (1)
2008
Harry Burson (1)
2010
Emily Ward (1)

Artist Unknown

Artist Unknown

Darren Cooper

"Traveling the Circuit"

Honorable Mention, Junior Division, n.d.

Becky (Hill) Tucker

Untitled

Junior Division, n.d.

Amy Fister

Untitled

2nd Place, Senior Division, 1978

Steve Davis

Untitled

Junior Division, 1979

Patrick O'Brien

Untitled

3rd Place, Senior Division, 1979

Derek Porter

Untitled

1st Place, Junior Division, 1985

Linda Winkler Herman

Untitled

3rd Place, Junior Division, 1986

Shannon Quinn

"Address to the Indiana Regiment"

Junior Division, 1987

Cindy (Comstock) Middleton

Untitled

Honorable Mention, Junior Division, 1988

Tony Potts

Untitled

1st Place, Senior Division, 1988

Chad Odgers

Untitled

Senior Division, 1996

John Garton

Untitled

Overall Winner, Senior Division, 1997

Tim Curtis

Untitled

1st Place, Junior Division, 2005

Alan Prater

"Headshot"

1st Place, 2008

1977
Senior Division
Keith Syberg (1)
Gina Borg (2)

Robert Brunk (3)
Junior Division
Gloria Harrison (1)
Mike Ramsey (2)
Rodney Harlan (3)
1978
Senior Division
Jani Spurgeon (1)
Tim Agan (2)

Robert Brunk (3)
Junior Division
Patsy Wedding (1)
Carol Wise (2)
1979
Senior Division
Susan Brenneman (1)
Bob Steffes (2)
Tracy Waldeck (3)
Junior Division
Sarah Watson (1)
Carol Manno (2)
Pam Upton (3)
1980
Senior Division
Mary Tinsley (1)
Suzanne Houchins (2)
Brenda Pruner (3)
Junior Division
Lisa Baragiola (1)
Sarah Watson (2)
Verna Elrod (3)
1981
Senior Division
Kay Rehfuss (1)
Kathy Lindsey (2)
David Gregory (3)
Mark Gadient (3)
Junior Division
Ryan Boland (1)
Tod Raibble (2)
Sarah Watson (3)
1982
Senior Division
Steve Bowles (1)
Charles Scalise (2)
Junior Division
Julie Moore (1)
Missy Edgar (2)
Kevin Steele (3)
1983
Senior Division
Margaret Claypool (1)
Karen Metzgar (2)
Ed Noble (3)
Junior Division
Sara Neisen (1)
Beth Kempe (2)
1984
Senior Division
Michael J. O’Gorman (1)
Louis Cohn (2)
Karen Metzgar (3)
Junior Division
Agnes Weber (1)
1985
Senior Division
Lora Wollerman (1)
Louis Cohn (2)
Cindy Eubank (3)
Junior Division
Christi Davidson (1)
Rebecca Horn (2)
Gerry Tritz (3)
1986
Senior Division
Louis Cohn (1)
Koleta Schoenig (2)
Stephen Martin (3)
Junior Division
Carla Bates (1)
Tasha Cogan (2)
Rusty Henke (3)
1987
Senior Divison
Jeffrey Baxendale (1)
Koleta Schoenig (2)
Cheuk Kwan Harry Law (3)
1988
Senior Division
Jeff Baxendale (1)
Sally Kuehn (2)
Koleta Schoenig (3)
Junior Division
Starla Green (1)
Leigh Galliher (2)
Angel Stott (3)
1989
Senior Division
Peggy Buckardt (1)
Koleta Schoenig (2)
Douglas Erwin (3)
Junior Division
Kelli Norris (1)
Debbie Maubach (2)
1991
Senior Division
Jeff Rohrick (1)
Sally Carter (2)
1996
Senior Division
Kelly Watson (1)
2008
Senior Division
Andrew Grojean (1)
Natalie Graf (2)
Abigail Parra (3)
2010
Samantha Pernicka (1)
Chris Schneider (2)
Megan Hoffman (2-tie)


For information concerning this exhibit, contact speccoll@truman.edu
Exhibits Gallery
| Special Collections | Pickler Memorial Library

Direct questions and comments to the Library WebMaster
Copyright © 1996-2010 by Truman State University, Kirksville, Missouri. All Rights Reserved.

Last Modified 07 April 2010